A A A

Biskupia Kopa

Biskupia Kopa (czes. Biskupská kupa, niem. Bischofskoppe, 889 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich(czes. Zlatohorská vrchovina) w Sudetach wschodnich  a także najwyższe wzniesienie województwa opolskiego. Pod koniec XIX wieku wyznaczono pierwsze szlaki prowadzące na szczyt oraz wybudowano czynną do dziś wieżę widokową. Biskupia Kopa jest od wieków górą graniczną , a  od roku  1229 roku rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, po wojnach śląskich tereny pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów, następnie Czechosłowacji i Niemiec.

 

Szlaki turystyczne

 

Na szczyt prowadzą szlaki:

 • od strony polskiej

  • POL Szlak czerwony.svg szlak z Pokrzywnej, prowadzący przez Srebrną Kopę i Zamkową Górę

  • POL Szlak żółty.svg szlak z Jarnołtówka prowadzi przez Bukową Górę do schroniska ,, Pod Kopą Biskupią"
             gdzie łączy się ze szlakiem czerwonym biegnącym na Biskupią Kopę.

  • Ścieżka edukacyjna zielona.svg ścieżka dydaktyczna rozpoczynająca się w Pokrzywnej.

 • od strony czeskiej

  • Szlak zielony ze Zlatych Hor

  • Szlak żółty Szlak niebieski ze Zlatych Hor  tzw. ścieżką Św. Antoniego.

  • Szlak niebieski z dawnego przejścia granicznego Zlate Hory-Głuchołazy, obok ruin zamku Lenchtenstejn

  • Szlak zielony z miejscowości  przez Petrovy boudy.

Wokół Biskupiej Kopy prowadzi niebieski szlak narciarski  Pętla Wolfa-Wolfův Okruh, biegnący m.in. przez schronisko "Pod Kopą Biskupią".

Obiekty turystyczne

Na szczycie kamienna wieża widokowa o wysokości 18 m. Zbudowana w 1898 przez niemieckie towarzystwo turystyczne MSSGV w jubileusz 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I  (Kaiser-Franz-Josef-Warte). Organizacja ta już w 1890 zbudowała w tym miejscu pierwszą, drewnianą wieżę widokową, która została rozebrana w 1895. Wieża z 1898 po wojnie uległa zaniedbaniu. Została ponownie udostępniona turystom w 1996. Wejście na górną platformę zapewnia szeroki widok na Jesoniki Masyw Śnieżnika i Góry Złote,(Rychlebské hory). Przy dobrej pogodzie widoczne zarysy Karkonoszy , Gór Stołowych i Sowich . Piękna panorama miasta Zlate Hory. Widoczne są także zbiorniki Nyski i Otmuchowski .Niecały kilometr na północny zachód od wierzchołka znajdują się małe ruiny zamku Leuchtenstejn który zbudowano w połowie XIII w. dla ochrony Biskupstwa Wrocławskiego (zachowane resztki umocnień).

Na Biskupiej Kopie funkcjonowało turystyczne Przejście graniczne- Zlate Hory - Jarnołtówek dla pieszych, rowerzystów i narciarzy.

Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski 

 Kasztelanem na Biskupiej Kopie jest Mirek Petrik.

Z wieży widokowej przy bardzo dobrej pogodzie rozciągają się piękne widoki  , nie tylko na okoliczne miejscowości, ale i te dalsze .

Dwa razy do roku u  kasztelana  wieży można nabyć okolicznościowe kieliszki .

Z jednej strony kieliszka zawsze znajduje się wieża widokowa  ,a  z drugiej obrazek związany z jakąś uroczystością

odbywającą się na Kopie Biskupiej i nie tylko .

Bibliografia -Wikipedia

 

Linki zewnętrzne